Par mums Raksti Dzeja Galerija Saites Iespējas Venera Pasākumi Jautājumi

Atpakaļ


Herolds Džeimss: Muļķu ekonomika


Avots: http://www.delfi.lv/news/comment/comment/herolds-dzeimss-mulku-ekonomika.d?id=49741315



Vairums diskusiju par robotikas un mākslīgā intelekta (AI) uzvaras gājienu ir centrējies ap bailēm par darbvietu masveida zaudēšanu. Taču šo tehnoloģiju attīstības sekas būtībā ir krietni šausminošākas. Mēs esam nonākuši uz satraucoša evolucionārās transformācijas sliekšņa ne tikai attiecībā uz cilvēka spējām, bet arī uz indivīda personību.

Vēsture var kalpot tikai kā daļējs ceļvedis, raugoties uz neskaidro nākotni, kas mums priekšā. No pirmās industriālās revolūcijas laikiem mēs zinām, ka jaunas tehnoloģijas var būtiski mainīt cilvēkus un citas sugas. Skaidrības labad jāpiebilst, ka atteikšanās no cilvēku un dzīvnieku muskuļu spēka apjomīga izmantojuma nenotika vienā acumirklī. Darba pamatiezīmes ir pakāpeniski mainījušās. Tāpat mainījās arī cilvēka ķermeņa veidols, īpaši, kad tika pilnībā aptverts viss industriālās revolūcijas potenciāls.

Daži ļaudis šīs pārmaiņas ievēroja un par tām satraucās. Vingrošanas zāles kļuva par jaunu kopības formu. Un, kolēģiem sākot kopīgi vingrot, arī progresīvi noskaņotie darba devēji sāka šādu atpūtas veidu uzskatīt par vērtīgu fiziskās un garīgās veselības avotu.

Industriālo revolūciju virzīja garīgā aktivitāte. Līdz ar to vēl viens veids, kā par to domāt, ir caur terminu "darbīgā revolūcija", ko izvirzīja Jans de Vrē no Kalifornijas Universitātes Bērklijā, Džoels Mokīrs no Ziemeļrietumu Universitātes un Telavivas Universitātes un citi vēsturnieki.

Cilvēces kolektīvajai inteliģencei traucoties jaunos augstumos, parādījās sapnis par cilvēka ideālu. Taču tas, kā jūs tagad zināt, bija ilūzija. Var izrādīties, ka intelektuālo sasniegumu līmenis, kas izrietēja no industriālās revolūcijas, būs bijis stabilitātes laiks.

Pašreizējā tehnoloģiskā revolūcija virza uz cita veida aizvietošanu. Daudzus uzdevumus, kuru izpildei kādreiz bija vajadzīgs cilvēka saprāts – saziņas veidošanai, secinājumu veikšanai, darbības modeļu atpazīšanai, sarežģītu norišu seku noskaidrošanai –, tagad daudz sekmīgāk risina AI aplikācijas. Pavisam drīz tas attieksies arī uz iekārtu vadīšanu.

Ir uzsākta izpēte, lai izzinātu un rastu iespēju kontrolēt cilvēka prāta īpašības, kas varētu radīt sagrozītu, neproduktīvu vai neefektīvu rezultātu. Acīmredzami nākamais posms izpratnē par cilvēka ideālu prasīs, lai vispār atsakāmies no neatkarīgas domāšanas un spriedumiem.

AI un automatizācijai ir acīmredzamas sekas uz nodarbinātību. Taču tas ietekmē arī cilvēka prātu. Nākotnes darbvietas, no kurām vairums būs pakalpojumu sektorā, prasīs citādu prasmju komplektu. Spēja veikt sarežģītus aprēķinus vai izsmalcinātu analīzi būs krietni mazsvarīgāka. Jau drīz šīs aktivitātes var pazust uz mūžiem.

Vēl ļaunāk: izrādās – tas, ka nav vajadzības regulāri domāt, nesniedz nedz mierinājumu, nedz baudu. Gluži pretēji, tam ir tendence novest pie tā ka pasliktināšanās garīgā un fiziskā veselība, un dzīves kvalitāte.

Neskaitāmu kognitīvo uzdevumu likvidēšana radīs satraucošas sekas nākotnē. Tāpat kā industriālā revolūcija vairumu cilvēku padarīja fiziski vārgākus, AI revolūcija jūs padarīs kolektīvi stulbākus. Jums būs ne tikai slābans viduklis – bet arī slābans prāts. Tā nav ekonomika, muļķi! Tā ir muļķu ekonomika. Centrālās bankas jau šobrīd ar steigu mēģina rast jaunus veidus, kā vienkāršot savus paziņojumus arvien mazāk uztvert spējīgajai sabiedrībai.

Tehnoloģijas veicinās masveida stulbumu. Taču, līdzīgi kā ar fiziskā fitnesa kultu, kas radās industriālās revolūcijas laikā, visticamāk, radīsies jauna intelekta treniņu industrija, lai stātos pretī mentālajai lejupslīdei. Klausīšanās cilvēkā, kas veido loģiski pamatotus argumentus, kļūs par ekskluzīvu iespēju smelties estētisku baudījumu un izcilību. "Sarežģīti" literatūras vai vizuālās mākslas darbi kļūs par tik pieprasītu izsmalcinātā patēriņa formu kā vēl nekad.


Jau tagad Sociopsiholoģijas asociācija:

vada ekskluzīvu lekciju kursu “Pasaules uzbūves metafiziskie pamati.”

Izdevusi monogrāfiju: P.Stelps “Iekop savu Dārzu”.

Saistoši, aktuāli un intelektuāli attīstoši raksti lasāmi www.philos.lv

Tel. – 29203261



Baltu klubs | Sociopsiholoģijas asociācija | Lielās Mātes Sapulce | Lāču kopa