Par mums Raksti Dzeja Galerija Saites Iespējas Venera Pasākumi Jautājumi

Atpakaļ

[RU]


Padomju Savienība – kalpošanas, nevis vergošanas sabiedrība


2015.gadā Krievijas sabiedriskās domas izpētes centrs veica socioloģisko aptauju, kurā lūdza atbildēt uz jautājumu: kad cilvēkam ir bijis vairāk tiesību un brīvību. Ja par tiesībām domas dalījās, tad par brīvībām vairākums aptaujāto atbildēja, ka PSRS to bija mazāk. Tādu pozīciju izteica 67% aptaujāto pret 23%, kas pārliecināti, ka PSRS brīvību bija vairāk. Bet pats interesantākais, ka cilvēki pie tam atzīmēja, ka laimīgāki viņi bija līdz „perestroikai”, bet ne tagad.

Liekas kā paradokss. Es redzu, kā mūsu liberālā inteliģence to komentē, ka tāda mums ir nenormāla tauta ar vergu psiholoģiju, kura laimīga ir tad, kad kungs sēž kaklā. Bet iemesls, protams, ir cits. Brīvību tiešām ir kļuvis vairāk, bet tikai ar vienu niansi: pēc „perestroikas” cilvēkiem iedeva brīvību virzīties lejup – uz pašiznīcināšanos un pašlikvidāciju. Brīvība no likuma (brīvība apzagt līdzpilsoņus), brīvība no humānisma (cilvēks cilvēkam vilks), brīvība no skolas audzināšanas (brīvība būt nekulturālam nejēgai) brīvība būt savu sīko patērētāja vēlmju vergam, brīvība nolaisties līdz dzīves padibenēm un nobeigties šajās padibenēs utt. PSRS nebija šo brīvību, jo tās bija pretrunā tiem humānajiem ideāliem, ap kuriem tika būvēta padomju sabiedrība.

Padomju sabiedrība bija nevis vergošanas, bet kalpošanas sabiedrība, un kalpošanai nav nekā kopīga ar vergošanu. Vai tad virsnieks armijā vai mūks klosterī ir vergs? Padomju Savienība kalpoja brālības, taisnīguma un humānisma ideāliem. Kā teicis izcilais pedagogs Makarenko: „Cilvēkam ir jābūt vienīgajai specialitātei – būt lielam cilvēkam, būt īstam cilvēkam”.

No tā arī atbrīvoja padomju cilvēkus „perestroikas” veidotāji, dodot tiem iespēju brīvi pārvietoties lejup. Tikai kalpošanas sabiedrībā cilvēciskās laimes bija vairāk. Jo dzīve bija pilnāka un saprātīgāka. Bet patreizējo valsts dzīvi es citādi, kā par nīkuļošanu nosaukt nevaru.


Avots: http://burevestn1k.livejournal.com/92857.html

http://politikus.ru/articles/87775-sovetskiy-soyuz-obschestvo-sluzheniya-a-ne-rabstva.htmlBaltu klubs | Sociopsiholoģijas asociācija | Lielās Mātes Sapulce | Lāču kopa