Par mums Raksti Dzeja Galerija Saites Iespējas Venera Pasākumi Jautājumi

Pārpublicēts no http://www.latvijasrerihabiedriba.lv/images/aktualitateslat.htm

„Nikolaja Rēriha ceļojumu un kompozīciju skices”

Latvijas Rēriha biedrība sadarbībā ar Nikolaja Rēriha muzeju Ņujorkā, kā arī ar Valsts Ārzemju mākslas muzeju un Nacionālo mākslas muzeju rīko izstādi - „Nikolaja Rēriha ceļojumu un kompozīciju skices” (26 N. Rēriha zīmējumi no Ņujorkas Rēriha muzeja un 4 N. Rēriha gleznas no Nacionālā mākslas muzeja).

Izstādi var apskatīt Valsts Ārzemju mākslas muzejā
no 13.11.2008 līdz 4.01.2009

Izstāde veltīta atjaunotās Latvijas Rēriha biedrības 20 gadiem.


Pārpublicēts no http://notikumi.delfi.lv/news/art/article.php?id=22364381

          Izstādi veido Ņujorkas Nikolaja Rēriha muzeja kolekcijas darbi. Tās ir ceļojuma skices, kas līdz šim glabājās muzeja arhīvā un tiek eksponētas pirmo reizi. Izstādē iekļautas vairākas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja gleznas, kuras sasaucas ar Ņujorkas muzeja kolekcijas zīmējumiem. Izstādi papildina fotogrāfijas no Nikolaja Rēriha muzeja Ņujorkā.
          Izstādes agrīnākais zīmējums "Ainava ar kurgāniem" darināts ap 1890.gadu Krievijā, kur Arheoloģijas biedrības uzdevumā Rērihs veica izrakumus Novgorodas, Pleskavas un Tveras guberņās.
          1917 - 1918.gada zīmējumos atainoti Karēlijas ezeri un klinšainās salas.
          No 1920. līdz 1923.gadam Rērihu ģimene pavada ASV. Te dažādās pilsētās notiek mākslinieka darbu izstādes, tiek noorganizēti vairāki kultūras institūti, piemēram, Starptautiskais mākslas centrs "Corona Mundi", 1923.gadā tiek atklāts Nikolaja Rēriha muzejs Ņujorkā.
          Izstādē iekļautas skices, ko mākslinieks radījis 1921.gadā, apmeklējot Arizonas un Ņūmeksikas senās kultūras vietas. 1922.gadā Rērihs skicē Monheganas krastus pie Klusā okeāna.
          1924. gadā Rērihu ģimene ierodas Indijā, te rodas Himalaju kalnu zīmējumu sērijas. Centrālāzijas ekspedīcijas laikā tapušas lapas no Himalaju un Ladakas zīmējumu albumiem. Rērihs skicē interesantus kalnu grēdu ritmus vai apgaismojuma spēli mākoņos un kalnu virsotnēs, zīmē klosterus, cietokšņus un tempļus, kuri glabā senās kultūras liecības. Ainavu skices tiek izmantotas lielāku gleznu kompozīcijām.
          1929.gadā mākslinieks apmetas uz dzīvi Indijā Kulu ielejā. "Kulu skiču lapās" Rērihs fiksē gan kalnu ainavas, gan ideju uzmetumus gleznām. Vairākas no tām, "Madonna Laboris", "Krišna", "Līdzcietība", tagad atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā.
          Skice gleznai "Pax Cultura" rāda viņa centienus izveidot starptautisku dokumentu pasaules kultūras pieminekļu aizsardzībai. 1935.gada 15.aprīlī Vašingtonā tiek parakstīts līgums par mākslas, zinātnes un vēsturisku pieminekļu aizsardzību, kas pazīstams kā Rēriha pakts.